Způsoby provozování rezervačních systémů

6 roky před 0 0 3805

Jste-li majitelem nebo provozovatelem sportoviště a zvažujete zřízení rezervačního systému, tak níže se dozvíte, jaké jsou typy provozování rezervačních systémů a jaké mají výhody nevýhody. Jaký typ je nejlepší pro začátek.

Předtím nežli vybíráme konkrétní rezervační systém od konkrétní firmy nebo si vytváříme vlastní je důležité zvážit, jaký typ provozování rezervačního systému je pro nás nejlepší. Máme několik typů provozování rezervačních systémů zřejmě to nejčastější dělení je na – hotové řešení, na míru a pronájem rezervačního systému. Nejprve budou představeny jednotlivé typy a poté představeny jejich výhody a nevýhody a srovnány.

 

Hotové řešení

Nákupem placeného nebo stažením bezplatného hotového rezervačního systému rozumíme, že využijeme již vytvořenou předpřipravenou aplikaci na prodej rezervací. Rezervační systém je konstruován univerzálně pro co největší množství sportů a případně dalších služeb s prodejem rezervací.

Ať už je rezervační systém placený nebo neplacený, tak po zakoupení nebo stažení máme k dispozici zdrojové kódy a někdy i instalační pokyny a rezervační systém musíme zprovoznit. Můžete tak učinit sami (pro zručnější a technicky znalé) či nechat zasáhnout firmu. Zprovoznění spočívá v nahrání zdrojových kódů na webhosting, instalaci a konfiguraci. Dále je aplikaci třeba upravit pro potřeby konkrétního sportoviště (vizualizace a funkčnost). Je třeba upozornit, že tyto hotové rezervační systémy bývají často lokalizovány pouze pro největší světové země a na Českou republika se zpravidla zapomíná. Abychom mohli systém použít musíme ho tedy často kompletně přeložit a upravit pro českou lokalizaci (časové zóny, měnu, platební metody a další).

Hotové rezervační systémy nevyžadující vysoké počáteční investice a i samotná úvodní konfigurace je poměrně rychlá. Vše se zdá být rychle hotovo, ale velkým problémem je to, aby rezervační systém vypadal, tak jak my chceme a aby uměl a dělal to, co potřebujeme. Pokročilá konfigurace a stylizace někdy bývá opravdu hodně časově a technicky náročná.

 

Na míru

Při vytvoření rezervačního systému na míru dochází nejčastěji k oslovování softwarové firmy, které sdělíme naše představy – co bychom chtěli, aby rezervační systém uměl, jak by měl vypadat apod. Na základě toho nám společnost navrhne rezervační systém a řekne, za kolik a jak dlouho nám ho je schopna vytvořit.

Fantastické na této variantě je, že máme rezervační systém, který vypadá a chová se jak chceme. Mezi nevýhody lze rozhodně zařadit to, že nemáme možnost si dopředu vyzkoušet fungování a používání rezervačního systému, vysoké počáteční náklady a často dlouhá doba, nežli budeme mít systém zprozněn (týdny až měsíce).

 

Pronájem

Mezi nejnovější způsob provozování se řadí pronájem rezervačního systému. Jedná se o inovovaný způsob provozování hotového řešení. Využíváme aplikace od specializované firmy pro jejíž používání ji stačí pouze objednat přímo ze stránek poskytovatele rezervačního systému.

Výhodou je, že je aplikace ihned připravena k používání a oproti hotovému řešení se nemusíme zaobírat složitou instalací. Pronajímatelé rezervačních systémů navíc často dávají možnost si rezervační systém na 30 dní zdarma vyzkoušet. Další výhodou jsou nízké vstupní investice. Dochází pouze k měsičním platbám (předplatným) dle toho, jak moc rezervační systém používáme. Někdo by mohl považovat za nevýhodu, že nemáme možnost si nadefinovat veškeré části a vzhled, tak jak přesně chceme.

 

Srovnání způsobů provozování rezervačních systémů

Kritéria Hotové řešení Na míru Pronájem
Funkcionalita
Množství funkcionality Vysoké Nízké Vysoké
Kvalita lokalizace pro ČR Nízká Vysoká Vysoká
Kvalita administračního rozhraní Střední Nízká Vysoká
Pddpora platebních brán Většinou ne Ne Většinou ano
Kastomizace vzhledu Střední Vysoká Nízká
Složitost zavedení Vysoká Nízká Nízká
Rychlost zavedení rezervačního systému Střední Vysoká (pomalá) Nízká (okamžitá)
Cena
Počáteční investice Nízké Vysoké Nízké
Provozní náklady Nízké Střední Střední
Náklady na rozvoj a rozšiřování Vysoké Střední Nízké

 

Pokud nemáme zkušenost s provozováním rezervačního systému, tak doporučujeme vyzkoušet pronajímaný rezervační systém. Během krátké chvíle je možné zdarma si vyzkoušet používání a zjistit, zdali pro nás má rezervační systém smysl a udělat si vlastní úsudek, zdali je tento typ pro nás vhodný nebo je lepší vyzkoušet něco jiného.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>